Island Events

wbslsc corp horizontal pos sml

Results & Past Winners

2017 Results

 

 

Past Results

Adult

Year1st Male1st Female1st Local Male1st Local Female
1986 Michael Gordon Katie Peart Peter Turner Jane Cameron
1987 Mike McCoy Michelle Pett Bill Yusko Kate Burt
1988 Andrew Musgrave Louise McIntyre Bill Yusko Kate Burt
1989 Graeme Armstrong Louise McIntyre Bill Yusko Helen Mathews
1990 Tim Bentley Louise McIntyre Bill Yusko Jane Cameron
1991 Tim Bentley Julie Longshaw Bill Yusko Jane Cameron
1992 Jon Van Wisse Penny O'Connell Bill Yusko Jeanette Tyers
1993 Tim Bentley Penny O'Connell Bill Yusko Jenny Hibble
1994 Jon Van Wisse Penny O'Connell Gary Judd Jenny Hibble
1995 Jon Van Wisse Penny O'Connell Peter Hollins Jane Cameron
1996 Simon Knowles Penny O'Connell Peter Hollins Jane Cameron
1997 Jon Van Wisse Penny O'Connell Peter Hollins Chantelle Sterland ?
1998 Tim Bentley Penny O'Connell Peter Hollins Chantelle Sterland
1999 Bryce Quirk Penny O'Connell Peter Hollins Angela Davie
2000 Jon Van Wisse Penny O'Connell Bill Yusko Chantelle Sterland
2001 Bryce Quirk Penny (Reid) O'Connell Peter Hollins Kelly Avage
2002 Robert Harris Penny (Reid) O'Connell Peter Hollins Kathy Doom
2003 Bryce Quirk Penny (Reid) O'Connell Tiger Crus Page Bree Evans
2004 Robert Harris Penny (Reid) O'Connell Brad Evans Stephanie McGrath
2005 Bryce Quirk Vanessa Hentschel Brad Evans Stephanie McGrath
2006 Chris Gemmel. (NZ) Comm/Games Kerry Lang (Scotland) Brett Cooper Chloe Butt
2007 Hamish Hunter Hannah Lineham Mark Rowe Chloe Butt
2008 Brett Cooper Penny (Reid) O'Connell Mark Rowe Stephanie McGrath
2009 Brett Cooper Grace Deveson Mark Rowe Chloe Butt
2010 Jamie Rhodes Holly Aitken Mark Rowe Chloe Butt
2011 Jamie Rhodes Holly Atken Mark Rowe Chloe Butt
2012 Ben Anderson Millicent Coote Tim Guille Chloe Butt
2013 Ben Anderson Ashlee Diston Luke Plant Chloe Butt
2014 Mitchell Kibby Grace Deveson Luke Plant Chloe Butt
2015 Mitchell Kibby  Emma Armstrong Mark Rowe  Chloe Butt 
2016 Mitchell Kibby Emma Armstrong Luke Plant Kara Landells
2017 Nathan Buschkhuel Rebecca Henderson Luke Plant Kaye-Helmot Georgia

 

Junior

Year1st Junior Male1st Junior Female1st Local Jnr Male1st Local Jnr Female
1986        
1987 Greg Collier      
1988 Robert Sonogen      
1989 Cameron Lunney      
1990 Sean Conley Abigale Cleeland    
1991 Sean Conley Karen Noble    
1992 Jason Rowsell Gabrielle Browning    
1993 Jason Rowsell Gabrielle Browning    
1994 Matt Loback Angie Crean    
1995 Tyrone McCarthy Louise O'Connell    
1996 Jason Hewitt Louise O'Connell Nathan Dunlop Chantelle Sterland
1997 Peter Ramsey Sarah O'Connell Nathan Dunlop Joanne Stoopman
1998 Derek Lea Karen Hose Nathan Dunlop Jessica Daff
1999 Peter Riseley Sarah O'Connell Daniel Hoghton ? Kate Flentje
2000 Heath Lennie Kathy Blythe Daniel Yusko Ainslee Burt
2001 Heath Lennie Sarah O'Connell Daniel Yusko Sarah Graham
2002 Andrew Birch Courtney Ford Brett Cooper Sarah Graham
2003 Brett Cooper Cathie Mitchell David McHenry Chloe Butt
2004 Brett Cooper Cathie Mitchell David McHenry Chloe Butt
2005 Brett Cooper Cathie Mitchell Jay Fowler Chloe Butt
2006 Ryan Smith Chloe Butt Lewis Kerr Chloe Butt
2007 Ryan Smith Hannah Lineham Lewis Kerr Chloe Butt
2008 Ryan Smith Sarah Crowe Luke Plant Chloe Butt
2009 Ryan Smith Grace Deveson Luke Plant Krystal Davie
2010 James Butler Grace Deveson James Bennett Charlee Gough
2011 James Bennett Millicent Coote Michael Manteit Charlee Gough
2012 Ben Anderson Laura Butler Michael Manteit Georgia Turner
2013 Ben Anderson Ashlee Diston Beau Van Agtmall   Georgia Turner
2014 Michael McGuire Ashlee Diston Xavier Hughes Georgia Turner
2015 Max Williams Chelsea Gerrard Kai Lumsden Imigen Langford
2016 Shane Strahhn Emily Goode Jake Templar Olivia Hughes
2017 Linus Mayes Rebecca Henderson Kai Lumsden Mayson Vanderlolk

 

Over 40 and First Across the Channel

Year1st O/40 Male1st O/40 Female1st Male Across Channel1st Female Across Channel
1986        
1987 Peter Maddigan      
1988 Ian Mills Christine Rogers    
1989 Noel Goldsworthy Dorothy James    
1990 Robert Hosking Pam Duncan Robert Butcher Melita Godson
1991 John Olsen Helen Lee Anthony Marcchesani Karen Noble
1992 Frank Hayes Earlene Kontogouris ? John Van Wisse Sean Conley       Penny O’Connell
1993 Graeme Armstrong Barbara Brooks John Ballard Penny O’Connell
1994 Graeme Armstrong Vera Roberts Adrian Radley Penny O’Connell
1995 Graeme Armstrong Lyn Leversha Tyrone McCarthy Penny O’Connell
1996 Graeme Armstrong Lyn Leversha Simon Knowles Penny O’Connell
1997 Graeme Armstrong Lyn Leversha David Ashley Penny O’Connell
1998 Graeme Armstrong Lyn Leversha Adam Beckworth Penny O’Connell
1999 Graeme Armstrong Jenny Cardwell Sam Hume Penny O’Connell
2000 Graeme Armstrong Vicki Cook ? Sam Hume Penny O’Connell
2001 Graeme Armstrong Karen Maitman Wood Sam Hume Penny Reid (O’Connell)
2002 Graeme Armstrong Angie Davie John Van Wisse Penny Reid (O’Connell)
2003 Peter Bolton Lyn Leversha Robert Harris Penny Reid (O’Connell)
2004 Peter Bolton Angie Davie Nicholas Humphrey Penny Reid (O’Connell)
2005 Graeme Pitt Vicki Cook Nicholas Humphrey Penny Reid (O’Connell)
2006 Chris Joustra Vicki Cook Nicholas Humphrey Kerry Lang (Scotland
2007 Thierry Rolland Lou Derricks Hamish Hunter Kate Lister
2008 Rob Fliesner Elizabeth Gosper Hamish Hunter Jamie Rhodes Hannah Tuohey ?
2009 Chris Andrew Elizabeth Gosper Jamie Rhodes Grace Deveson
2010 Aurel Wachter Debbie Rieley Ryan Smith Penny Reid (O’Conn
2011 Rob Fleisner Debbie Rieley Jamie Rhodes Millicent Coote
2012 Rob Fleisner Bizzy Butterworth Sascha Bondarenko Emma Armstrong
2013 Aurel Watcher Debbie Rieley Ben Anderson Emma Armstrong
2014 Aurel Watcher Andrea Olsen Ben Anderson Emma Armstrong
2015 Aurel Watcher Bizzy Butterworth Mitchell Kibby Emma Armstrong 
2016 Cory Wood  Maryanne Liddell     
2017 Marcus Bond Emma Moore Kazimir Boskovic Nerice Smith

Major Event Partners...

bendigo-bankbass-coastphillip-island-nature-parkssan-remo-hotel